Complianceprogrammet for advokater
Kursus som skaber overblik over regelsættene, der ejes og drives af team Compliance. Kurset indeholder en temabaseret tilgang til reglerne, der har fokus på, at opgaver skal løses og programmet skal leve.

Kursusbeskrivelse:

Som alternativ til at arbejde med ét regelsæt ad gangen, skaber vi en samlet kortlægning vi reglerne fra:

  • GDPR.
  • Hvidvaskloven.
  • Advokatetiske regler.
  • Whistleblowerreglerne.
  • Klient- og sagsspecifikke regler som markedsmisbrugsforordningen og DAC6.

Denne tilgang giver mulighed for at etablere et temabaseret program ud fra risikostyring, oplysningspligter og sletteregler. Sådanne regler findes nemlig i alle lovgivningerne og derfor er en samlet implementering en fordel.

Kursets første del handler om reglerne.

Kursets anden del har fokus på praktikken og hvordan reglerne skal leve i virksomheden. Til denne del har vi besøg af en gæsteunderviser fra Sjeni, som har flere års erfaring med sagsoprettelse og implementering af regler i en advokatvirksomhed.

Til sidst binder vi reglerne sammen i et complianceprogram, hvor deltagerne får konkrete redskaber med på den videre vej:

  • Kortlægning af reglerne og temaer.
  • Tjeklister over dokumentationskrav fra alle regelsættene.
  • De vigtigste emner ud fra en risikobaseret tilgang.
  • Projektplan.
  • Hvordan retvisende data om sager og klienter er en nødvendighed.
  • Sagsoprettelse.

Baggrund
Der kommer stadig flere regler. Vi ser ind i en markant ændring af reglerne i hvidvaskloven, som i omfang kommer til at vokse. I tillæg hertil kommer de øvrige regelsæt, der gælder for udøvelsen af advokatvirksomhed og her kommer det samlede complianceprogram til at spille en rolle.

På kurset forsøger vi at skabe rammen om complianceprogrammet som helhed. Målet er at udstyre deltagerne med konkrete overblik og redskaber.

Da et centralt målepunkt er afvikling af tilsyn, gennemgår vi konkret:

  • Dataindsamling
  • Kommunikation
  • Roller og ansvar
  • Afvikling af tilsynsbesøg
  • Forskellige regler og temaer til tilsyn.

MÅLGRUPPE:

Kursus for alle, der arbejder i en advokatvirksomhed som har sager, der er omfattet af hvidvasklovens anvendelsesområde. Kerneområder er køb og salg af fast ejendom og virksomheder tillige med sager af selskabsretlig karakter.

Advokater, sekretærer, compliance- og sagscontrollere, fuldmægtige, studenter – alle er velkomne

UNDERVISER:

Advokat Kristine Sorken er Compliance Specialist og har flere års erfaring med arbejdet inden for compliance, herunder hvidvaskreglerne og GDPR.

Kurset opfylder kravene for godkendelse som obligatorisk efteruddannelse, jfr. Retsplejelovens § 126, stk. 5 med 7 lektioner.

Dato:

10. juni 2026

Tidspunkt:

Kl. 09:00 -
16:00

Sted:

Hotel Scandic Aalborg Øst

Adresse:

Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Øst

Pris ekskl. moms:

kr. 2.920,00

Pris inkl. moms:

kr. 3.650,00

Underviser:

Kristine Sorken

Kursusnr:

551919/MAB
Tilmelding
Tilmeldingsfrist:
11. maj 2026
Kursusafgiften er fastsat til kr.  2.920,00 + moms eller i alt kr.
3.650,00 pr. person.

Med i kursusafgiften er kursusmateriale og forplejning på kursusstedet. Af kursusafgiften udgør forplejningen

kr. 695,00 inkl. moms.

Afgiften bedes samtidig med tilmelding overført til Spar Nord Bank, reg.nr. 9280, kontonr. 1965733244 med følgende henvisning: 

"551919/MAB /deltagernavn og firmanavn"

(Såfremt der er under 12 tilmeldte, forbeholder vi os at aflyse kurset).